Plandent - förbrukning, utrustning, röntgen, dentala avtryck, dental service

Ledningsgrupp

Johan Ericsson
VD
johan.ericsson@plandent.se

Peder Strid
Servicechef
peder.strid@plandent.se

Björn Lundmark
Affärsområdeschef Digital röntgen
bjorn.lundmark@plandent.se

Niclas Fredholm
IT-chef
niclas.fredholm@plandent.se

Ulf Kruse
COO
ulf.kruse@plandent.se

Petter Jeansson
Försäljningschef
petter.jeansson@plandent.se

Rebecka Näsman
Ekonomichef
rebecka.nasman@plandent.se

Försäljning utrustning:

Petter Jeansson
Försäljningschef
petter.jeansson@plandent.se


Richard Nordlund 

Försäljning västra Sverige
073-020 11 59
richard.nordlund@plandent.se

Marie Skantz
Innesäljare/Kundservice
08-546 979 07
marie.skantz@plandent.se

Carl-Adam Törnberg 
Försäljning norra Sverige & Stockholm
070-315 77 71
carl-adam.tornberg@plandent.se

Martin Willemo 
Försäljning södra Sverige
070-560 67 33
martin.willemo@plandent.se

Olov Åhgren 
Försäljning mellersta Sverige
070-369 73 80
olov.ahgren@plandent.se 

Försäljning förbrukning:

Jonas Uhrström
Försäljningschef
076-166 21 11
jonas.uhrstrom@plandent.se

Mimmi Pettersson
Säljkoordinator
08-676 54 16
mimmi.pettersson@plandent.se

Anna Kwapisz (föräldraledig)

Förbrukningskonsult
070-242 23 14
anna.kwapisz@plandent.se

Lotta Lodell 
Förbrukningskonsult
070-888 73 43
lotta.lodell@plandent.se

Rose-Marie Åleberg 
Förbrukningskonsult
076-838 75 65
rose-marie.aleberg@plandent.se

Linda Saxton
Förbrukningskonsult
073-068 81 02
linda.saxton@plandent.se

Pia Jarnestål
Förbrukningskonsult
072-517 25 56
pia.jarnestal@plandent.se

Helena Bergman
Innesäljare/Kundservice
08-676 54 12
helena.bergman@plandent.se

Lotta Gullberg
Innesäljare/Kundservice
08-676 54 22
lotta.gullberg@plandent.se

Susanne Hedman 
Innesäljare/Kundservice
08-676 54 11
susanne.hedman@plandent.se

Adela Demirovic 
Innesäljare/Kundservice
08-676 54 13
adela.demirovic@plandent.se

Zane Eglite  
Innesäljare/Kundservice
08-676 54 15
zane.eglite@plandent.se

Anethe Sjöberg
Förbrukningskonsult
072-214 65 83
anethe.sjoberg@plandent.se

Implantat & Protetik:

Iris Johansson
Area Manager Implantat & Protetik
Telefon 076-140 88 28
iris.johansson@plandent.se

Produkt:

Catherine Witschard
Produktchef förbrukning
08-676 54 29
catherine.witschard@plandent.se

Anneli Haage
Produktspecialist förbrukning
08-676 54 23
anneli.haage@plandent.se

Thomas Höglund
Produktspecialist utrustning
070-248 89 90
thomas.hoglund@plandent.se

Per Töremar
Offerthandläggare utrustning
08-546 979 21
per.toremar@plandent.se

Liza Rosing (föräldraledig)
Kvalitets- & miljöansvarig
08-676 54 45
liza.rosing@plandent.se

Jenny Lindberg
Reklamationssamordnare (vik.)
08-676 54 46
jenny.lindberg@plandent.se

Rauni Väyrynen 
Offerthandläggare förbrukning
08-676 54 47
rauni.vayrynen@plandent.se

Marknad:

Pernilla Jansdotter
Marknadskoordinator
08-676 54 33
pernilla.jansdotter@plandent.se

Anneli Gaeyner Funck
Marknadsassistent
08-676 54 52
anneli.funck@plandent.se

Iréne Stenman
Marknadsassistent
08-676 54 26
irene.stenman@plandent.se

IT & Digitalt:

Niclas Fredholm 
IT-chef
niclas.fredholm@plandent.se

Patricia Amrén
Applikationsspecialist &
utbildare digitala system

patricia.amren@plandent.se

Peter Ekdahl 
IT-support
peter.ekdahl@plandent.se

Emil Bengtsson
Tekniker/Support Digital röntgen
emil.bengtsson@plandent.se

Björn Lundmark 
Affärsområdeschef Digital röntgen
bjorn.lundmark@plandent.se

Tobias Lernefalk 

Systemansvarig
tobias.lernefalk@plandent.se

Robin Fredman
Tekniker/Support Digital röntgen
robin.fredman@plandent.se 

Ekonomi & Logistik:

Rebecka Näsman
Ekonomichef
rebecka.nasman@plandent.se


Soile Järvisalo 
Inköp
Telefon 08-546 979 24
soile.jarvisalo@plandent.se

Johan Lissåker 
Lageransvarig
Telefon 08-546 979 35
johan.lissaker@plandent.se

Louise Tham 
Reception
Telefon 08-546 979 00
louise.tham@plandent.se 

Jeanette Olsson
Redovisningsansvarig
Telefon 08-546 979 09
jeanette.olsson@plandent.se

Cecilia Zimmerman
Redovisningsekonom
08-546 979 14
cecilia.zimmerman@plandent.se

Mia Morley
Ekonomiassistent / Leverantörsreskontra
Telefon 08-546 979 15
mia.morley@plandent.se

Katarzyna Janiszewska
Administration
08-676 54 42
katarzyna.janiszewska@plandent.se

Teknisk service administration:

Peder Strid
Servicechef
peder.strid@plandent.se

Pia Hedstrand
Administration
Telefon 08-546 979 23
pia.hedstrand@plandent.se

Albin Strid
Reservdelsanvsvarig
Telefon 08-546 979 25
albin.strid@plandent.se

Per Johansson
Distriktschef Sthlm och Norrland
per.johansson@plandent.se

Patrik Lindblom
Teknisk Support
070-602 68 70
patrik.lindblom@plandent.se

Kristina Gullbring
Callcenter
08-546 979 38
kristina.gullbring@plandent.se

Teknisk service:

Christian Svensson
Verkstadstekniker
08-546 979 29
christian.svensson@plandent.se

Oscar Nilsson
Verkstadstekniker
08-546 979 28
oscar.nilsson@plandent.se

Roger Ahlström
Servicetekniker Sörmland, Östergötland
070-665 06 16
roger.ahlstrom@plandent.se

Mats Engström
Servicetekniker Stockholm
070-511 30 86
mats.engstrom@plandent.se

Ulf Andersson
Servicetekniker Stockholm
070-375 39 12
ulf.andersson@plandent.se

Mikael Fuchs
Validör/Servicetekniker Stockholm
070-640 16 17
mikael.fuchs@plandent.se

Jonas Järphammar
Servicetekniker Stockholm
070-540 87 71
jonas.jarphammar@plandent.se

Jano Namei
Servicetekniker Stockholm
070-557 24 47  
jano.namei@plandent.se

Falah Albazi
Servicetekniker Stockholm
070-290 04 67 
falah.albazi@plandent.se

Jörgen Purvins
Servicetekniker Östergötland
076-765 69 07
jorgen.purvins@plandent.se

Jens Alskepp
Servicetekniker Sörmland, Östergötland
072-515 28 29
jens.alskepp@plandent.se

Vojkan Nikolic
Servicetekniker Göteborg, Bohuslän
070-248 38 73
vojkan.nikolic@plandent.se

Daniel Bengtsson
Servicetekniker Örebro, Västmanland
073-043 04 40
daniel.bengtsson@plandent.se

Mikael Ivarsson
Servicetekniker Örebro, Värmland
070-398 41 10
mikael.ivarsson@plandent.se

Jonas Cederqvist
Servicetekniker Värmland, Örebro
070-376 26 40
jonas.cederqvist@plandent.se

Carl Wettervik
Servicetekniker Stockholm
072-515 31 15
carl.wettervik@plandent.se

Anders Svensson
Servicetekniker/Validör södra Sverige
072-240 14 57
anders.svensson@plandent.se 

Jörgen Blomqvist
Servicetekniker Skåne, Blekinge
070-212 99 27
jorgen.blomqvist@plandent.se

Mats Persson
Servicetekniker Skåne, Blekinge
070-229 29 46
mats.persson@plandent.se

Mats Pettersson
Servicetekniker Kalmar
070-621 34 91
mats.pettersson@plandent.se 

Daniel Larsson
Servicetekniker Göteborg, Bohuslän
070-694 37 65
daniel.larsson@plandent.se

Kent Arvidsson
Servicetekniker Göteborg, Bohuslän
070-560 79 83
kent.arvidsson@plandent.se

Lars-Göran Johansson
Servicetekniker Göteborg, Bohuslän
Telefon 070-336 53 15
lars-goran.johansson@plandent.se

Robert Luciasson
Servicetekniker Halland, VGR
072-228 32 60
robert.luciasson@plandent.se

Christer Jonsson
Servicetekniker Jönköping, Kronoberg
070-841 95 08
christer.jonsson@plandent.se

Rogan Malmberg
Servicetekniker Jönköping
070-666 13 22
rogan.malmberg@plandent.se

Peter Fogelkvist
Servicetekniker/Validör VGR, Jönköping
070-590 87 52
peter.fogelkvist@plandent.se

Jens Strandberg
Servicetekniker Dalarna, Gävleborg
070-251 45 59
jens.strandberg@plandent.se

Sebastian Öhrén
Servicetekniker Dalarna, Gävleborg
070-665 74 35
sebastian.ohren@plandent.se

Magnus Strömwall
Servicetekniker Norrbotten
070-539 47 28
magnus.stromwall@plandent.se